בס"ד
 
  צור חשבון משתמש
התחבר
 
עמוד ראשי מאמרים וכתבות פורומים שליחת מאמר החדר שלי RSS הודעה פומבית  
תפריט
העמוד הראשי
מאמרים
פורומים
בדיחות
משחקים [1] [2]
הסיפור שאינו נגמר
סקרים
רדיו
קישורים
החדר שלי - סרוג אישי
מסרים אישיים
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
RSS
צור קשר
פרסם כאן!
 
עסקים
 
תיבת חיפוש
Google
 
מחוברים עכשיו
 
סקר
מה התכנון שלכם לחודש הראשון של החופש?

בגרויות
לעבוד
ללמוד נהיגה
לעשות פסיכומטרי
ללכת לקייטנה / מחנה
להתבטל
ללמוד תורה
לעזור לזקנים לחצות את הכביש
אחר (פרטו בתגובות!)
תוצאה
משאל

הצבעות: 587
תגובות: 7
 דף ראשישלח מאמרהמאמרים המוביליםמאמר אקראי
האמונה
בקטגוריית טורים אישיים/תורת הרב זצל על רגל אחת
 
מ: אלחנן
יוצר: אלחנן
אי-מייל: שלח אי-מייל
נוסף ב: ינואר 13, 2008
עודכן ב: ינואר 13, 2008
צפיות: 642
הצבעות: 0
דירוג: 0אפשרויות

הדפס  הדפס

שלח לחבר  שלח לחבר
 
לינקים קרובים
אין לינקים קשורים למאמר זה


המאמרים הפופולרים ביותר:
מה לקחת לטיול שנתי? (רשימה וטיפים)

 
מאמר על אמונה בכלל
vבס"ד
לאחר הרבה זמן שלא כתבתי מאמר בטור של הרב זצ"ל רציתי לפנות לנקודה מענינת שקשורה לכולנו, והיא המושג 'אמונה', אנחנו הרבה פעמים מדברים על המושג 'אמונה', מה זה להאמין, איך מאמינים בקב"ה, איך אנחנו מוציאים לפועל את האמונה, והנה ישנו מאמר של הרב זצ"ל במאמרי הראי"ה שעוסק בכך והפעם נעסוק בו אומר הרב כך-

"האמונה הגדולה שהאהבה, היראה והדבקות האלקית נמשכת עמה כל הטוב שבעולם מאיר בה, כל ההשכלות הגדולות עם הקטנות נשמרות בה ועל ידה; חכמה, גבורה, שמחה, קדושה, גדולה וטהרה, חביבות וענוה, יפי וחן, הכל כלולים בה, הכל נמצאים עמה."

הרב נותן לנו כאן הגדרה לאמונה- מהי האמונה? היא כוללת בתוכה 3 דברים-
א.האהבה
ב.היראה
ג.הדבקות האלוקית

שלושת אלה הם היסודות של האמונה בקב"ה וממילא כאשר אדם משתמש בשלושת אלה בשביל להאמין בקב"ה ממילא הוא מגיע לאמונה, אבל לא רק שזה מגיע לאמונה, אלא כשהוא משתמש בזה הוא יוצא אל העולם, הוא פונה לכל הסובב אותו, לכל הדברים שקורים סביבו בצורת חיים אחרת- הוא פונה אליהם שכל הטוב שבעולם מאיר אליו, הכל מאיר לו כדבר 'טוב'.

הרב ממשיך לומר שבעצם האמונה כוללת בתוכה את כל ההשכלות מהקטנות ביותר עד הגדולות ביותר, אפשר לומר פה שתי נקודות-
הנקודה הראשונה היא שהשכל קולט דברים, השאלה היא האם אני מאמין לכך? האמונה יוצרת את האפשרות של שמירת הדבר אצלי, כיון שאני 'מאמין' לדבר שאותו קיבלתי.
נקודת שניה היא שהאמונה בעצם גורמת לאדם לפתוח לעצמו שערים שהוא לא היה מסוגל לחיות אותם לפני כן בצורה שלימה. איזה שערים? שערי חכמה, גבורה, שמחה, קדושה, גדולה וטהרה, חביבות וענוה, יופי וחן... וכן כל המידות שיש באדם כשהן נובעות מאמונה זה כבר צורת הסתכלות אחרת לגמרי, האדם הוא לא אדם סתם, אלא אדם שחי אמונה בכל הסובב אותו, הוא חי את כל החיים בצורה אחרת.

מתוך זה ממשיך הרב להסביר בעצם יסוד בחיים של כל העולם כולו-

"כל סדר וכל מנוחה, כל שלוה וכל שקט, כל כבוד וכל תפארת, אוצר החיים של אמונת אומן העליונה כולל הכל, כל גודל וכל עז, וצדיק באמונתו יחיה."

האדם על ידי האמונה מגלה אצל עצמו את כל השקט, הבריאה כולה תגלה על ידי האמונה את האמת, את הכבוד, את השלוה האמיתית, את הסדר הנכון של החיים, שבו עם ישראל כולו חי על אדמתו השלמה כולה והם חיים על פי תורה ומצוותיה והכל בקדושה ובטהרה, זוהי השאיפה שבה הצדיק חי את אמונתו בצורה השלמה, שבה אנחנו מהווים אור לגוים, אור של אמונה, אור של ד' בעולם,

"אותו הציור העליון של ההשכלה הרוחנית איננו מצטמצם בשכל הגיוני. "

אי אפשר להבין את הקב"ה בשכל, מי שחושב שהוא מבין את הקב"ה דרך השכל טועה טעות מרה, הקב"ה הוא מעבר לשכל.
כשאני אומר שאני מאמין זה אומר שאני מקבל שיש דברים שאני לא מבין, שיש דברים שהם מעבר להבנה הפשוטה שלי.

אולי זוהי אחת הבעיות העיקריות שהיו לפרעה מלך מצרים, כאשר הם עבדו אותו הוא לא יכול היה לקבל את העובדה שיש מישהו מעליו, שיש מהות מעליו, שיש משהו שמוביל את העולם למקום מסוים.

אין שום השכלה יכולה להגבילו, וכל אומץ הוייתו והשארתו על האדם בא ע"י כח הקודש של אמונתנו.
אין אפשרות לגדור את הקב"ה בכל הגדרה שכלית, הכח של האמונה שלנו נובע מכך שהוא עומד באומץ ואומר את זה שיש משהו מעליו, יש דרגה שהוא לא מסוגל להבין אותה.


"זיו החיים החזק הוא אור האמונה; חוש האמונה האלקי בכל גודל עזוזו, זהו החיים האמיתיים, החיים ששום מות אין עמם, החיים ששמחתם איננה נחלשת משום צרה יגון ואנחה, החיים שהטובה והברכה שרויים בם, עמם דבקים שמחת עולמים בלא עצב, חדוה עליונה רחבה ועשירה בלא שום דלדול ורפיון. "

הדבר העיקרי בחיים של כל אדם הוא האור שיוצא מתוך האמונה, איך אני יודע את זה? על ידי כך שאני מבין שכל דבר לא נעשה אלא אם כן אני מאמין שאני מסוגל לעשות את זה.
אני לא אלך למכולת לקנות חלב אלא אם כן אני אאמין שיש שם חלב, וכמו כן אני לא אנסה להתקבל לעבודה מסוימת אלא אם אני מאמין שאני מסוגל להתקבל באמת.

האמונה הזאת בכל דבר, יסודה הוא באמונה בקב"ה, בין אם אדם מרגיש בכך או שהוא לא מרגיש בכך, האלוקים נמצא בתוכו, האמונה שורה בו, ויסודה-אלוקים- תמיד מלווה אותו לכל מקום שהוא ילך.

החיים האלה בצל האמונה בד', הופכת את כל החיים לאמתיים, היא מבטלת את כל השקרים הקטנים, את כל הדברים שהם אינם נצחיים, כמו- המוות.
כן, המוות הוא לא נצחי, כאשר אדם מת, הוא לא נעלם לגמרי, אלא יש לו המשך, הרי אנחנו מאמינים שישנה תחיית המתים, אז ודאי שיש לאדם המשך, הוא לא מפסיק את קיומו, אלא באופן זמני.

ולכן מתוך כל האמונה הזאת, ודאי שהחיים לא נהיים עצובים, אלא להיפך החיים מתמלאים בשמחה האמיתית ששייכת להם, כיון שהאדם מבין שהאמונה נותנת את הנצח, את האמת לכל המציאות כולה.

וכשאדם בעצבות, הוא צריך להזכר באמונה, להזכר באמונה שהכל טוב, שהכל בסופו של דבר יתגלה ויתקים לטובה ומתוך זה הוא יכול להביט על החיים במשקפיים הנכונות של שמחה עצומה.

"אור חיים זה צומח הוא ועולה, מכל תורה, מכל חכמה, מכל חסד, מכל שיחה טובה ונאה, מכל רעיון גדול ונאצל, מכל מחשבה ישרה והגונה, מכל מצוה, מכל מעשה טוב, מכל תיקון של תרבות ודרך ארץ, מכל טוב שבעולם שבכל הזמנים ובכל הברואים, בכל השפות, בכל הלשונות, בכל הנטיות, בכל העולמים ובכל הנשמות, מן הכל הוא שואב ועל הכל הוא משפיע; אור אורים בקרבו, חיי חיים עמו, אשרי יבחר ויקרב, יודע סודו, אשרי רועה אמונה בגדלות דעה, בהגיון אמת, ברוח טהור, באור ד', בזוהר תורה ומוסר, בענות צדק, בגבורת ישע, בימין ד' רוממה, בתענוג עליון, "אז תתענג על ד' ", בעומק דעת ובסוד שיח רם ונעלה מכל שפה וניב לשונות, רומם ונאצל מכל רגש ומחשבה, ומרוב רוממות הוא מלא כל, מרב עז הוא נהדר על כל, מרוב שובע הוא משפיע על כל, וכולו אומר כבוד. 
(היסוד גליון ל"ה, תרצ"ג) "

אור האמונה לא נפרד מהעולם הזה, אלא הוא חלק מהעולם הזה, האדם שהוא מאמין מוצא את האמונה בכל נקודה ונקודה מהחיים, כל החיים שלו מסובבים באמונה, כל דבר שהוא שומע, רואה, מדבר, אוכל, הכל מכיל את האמונה, הכל מכיל את השמחה העצומה בד', את השמחה העצומה מהאמונה בו.

נכון, זה לא קל לחיות חיי אמונה, אבל זה האידאל, זוהי המטרה שאליה אנחנו צריכים לשאוף כמה שיותר ולקרב אותה אל חיינו כמה שיותר, על ידי כל דבר, למצוא בו את האמונה, למצוא בו את הנקודה שתקשר אותנו לעצמינו, לקב"ה.

ובעז"ה על ידי כך נוכל לחיות באמונה השלמה והנכונה.

שתף/י בפייסבוק מאמר זה!


האחריות על התגובות מוטלת על בעליהן בלבד ואין לנו שום אחריות על תוכנן

אדוווונת פרסם תגובה זאת:
אני ראשונה!
חזק וברוך אלחנן..לא קראתי הכל אבל אני אדפיס ואמשיך.....


העמוד הראשי | פורומים | מאמרים | טורים אישיים | בדיחות | קישורים | משחקים 1 | משחקים 2 | הסיפור שאינו נגמר | רדיו | החשבון שלי | מסרים | שאלות נפוצות |
RSS | Hosted By: HTTP | אינדקס אתרים | קשר החן - קשירת מטפחות | סרוגים | תנאי שימוש | צור קשר

© כל הזכויות שמורות לסרוג www.saroog.co.il | קרדיטים | sxc.hu
מערכת זו מופעלת על PHP-Nuke. ותורגמה על ידי צוות PHPNuke ישראל ושוחררה תחת הרישיון החופשי GNU/GPL .
כניסה למנהלים