בס"ד
 
  צור חשבון משתמש
התחבר
 
עמוד ראשי מאמרים וכתבות פורומים שליחת מאמר החדר שלי RSS הודעה פומבית  
תפריט
העמוד הראשי
מאמרים
פורומים
בדיחות
משחקים [1] [2]
הסיפור שאינו נגמר
סקרים
רדיו
קישורים
החדר שלי - סרוג אישי
מסרים אישיים
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
RSS
צור קשר
פרסם כאן!
 
עסקים
 
תיבת חיפוש
Google
 
מחוברים עכשיו
 
סקר
מה התכנון שלכם לחודש הראשון של החופש?

בגרויות
לעבוד
ללמוד נהיגה
לעשות פסיכומטרי
ללכת לקייטנה / מחנה
להתבטל
ללמוד תורה
לעזור לזקנים לחצות את הכביש
אחר (פרטו בתגובות!)
תוצאה
משאל

הצבעות: 587
תגובות: 7
 דף ראשישלח מאמרהמאמרים המוביליםמאמר אקראי
על גיטרות וחיות אחרות - או - מה בדיוק קורה שם......
בקטגוריית תרבות ופנאי/מוזיקה
 
מ: מבוטו
יוצר: מבוטו
אי-מייל: שלח אי-מייל
נוסף ב: יוני 21, 2007
עודכן ב: יוני 21, 2007
צפיות: 1157
הצבעות: 0
דירוג: 0אפשרויות

הדפס  הדפס

שלח לחבר  שלח לחבר
 
לינקים קרובים
אין לינקים קשורים למאמר זה


המאמרים הפופולרים ביותר:
מה לקחת לטיול שנתי? (רשימה וטיפים)

 
הסברים על סוגי הגיטרות וההבדלים בינהם+המלצות למתחיל המתקשה
גיטרות וחיות אחרות
או: מה בדיוק קורה שם?


יש המון סוגי גיטרות - אבל אני אסביר כרגע על ההבדלים בין קלאסיות , אקוסטיות וחשמליות (ואני בכוונה לא מדבר על בסים, זה יבוא בזמן אחר.)

גיטרה קלאסית היא גיטרה עם גוף חלול מעץ דק, בעלת מיתרי ניילון וצוואר עשוי מעץ מלא. זו הגיטרה שאת רואה רוב הפעמים אצל החבר'ה....לא יותר מדי מתוחכם - אבל אחלה צלילים למוזיקה קלאסית - תמיד ככדאי להתחיל איתה. גם משיקולי נגינה שלכם (מי שלא יודע לנגן על קלאסית - לא ידע טוב גם על חשמלית) וגם משיקולים כספיים. זו הגירטה הכי זולה שיש ואין לה צורך באמצעים נלווים.

גיטרה אקוסטית היא גיטרה לסגנון קצת אחר של מוזיקה (קאנטרי,בלוז,רוקנרול - למרות שאפשר לנגן עליה הכל...) היא גם עשויה מגוף חלול מעץ - אבל בנפח יותר גדול - כך שיש לה בד"כ וויליום קצת יותר חזק (תיבת התהודה יותר גדולה) הצוואר שלה בנוי מעץ - אבל עובר בו באמצע מוט מתכת שנועד ליישור הצוואר בטיפולים,הצוואר מתעקם כי על הגיטרה הזאת מותקנים מיתרי מתכת שמפעילים על הצוואר לחץ הרבה יותר גדול ואם לא היה את המוט הזה - הצוואר היה נשבר. הגיטרה הזו עולה יותר מגיטרה קלאסית - והיא גם יותר קשה לנגינה בגלל מיתרי המתכת - לא למתחילים.

גיטרה חשמלית היא דבר מעניין ושונה במעט...
קיימים המון סוגים של גיטרות חשמליות ואני כרגע אתמקד בשניים מהם - גיטרות מעץ מלא,וגיטרות נפח.
נתחיל עם גיטרות מעץ מלא:
כמו שניתן להבין מהשם שלהן הגוף שלהן בנוי מחתיכה של עץ. לסוג העץ יש חשיבות גדולה לגבי הצליל של הגיטרה - ככל שהעץ יותר "אוורירי"- כלומר - פחות דחוס במבנה שלו הצליל של הגיטרה יהיה יותר גבוה וישאר ליותר זמן (מה שנקרא "ססטיין"). הצוואר של גיטרה חשמלית בנוי בצורה מאד דומה לצוואר של גיטרה אקוסטית - אבל בגיטרה חשמלית ניתן להגיע לשריגים יותר גבוהים על הצוואר, וכך להגיע לטונים יותר גבוהים ולנגן עוד דברים. לגיטרה חשמלית עם גוף מלא אין צליל ללא מגבר כי אין לה תיבת תהודה ולכן השקעה על גיטרה כוללת גם השקעה במגבר.

גיטרות חשמליות בעלות נפח:
מתאימות יותר לסגנונות הבלוז והג'אז. במקום גוף מעץ מלא יש להם חלל בפנים - בגדלים שונים (חצי נפח,רבע נפח, ונפח מלא) שמשפיע על סוג הצליל.
לגיטרות האלו יש סאונד שונה מאד והן לא מתאימות לכל אחד. הצוואר שלהן בנוי כמו של גיטרה חשמלית מעץ מלא.
מחירי הגיטרות האלו נעים בין 750 ש"ח ועד ל 40,000 ש"ח תלוי באיכות הייצור ובסוג הגיטרה. לא למתחילים!


ועכשיו לעוד קצת חומר טכני על הגיטרות:
אם תשימו לב על הגיטרה החשמלית יש מן מיקרופונים (להלן:פיקאפים) כאלו איפה שפורטים(להלן: פיקגארד).
פיקאפ הוא בעצם סליל נחושת מלופף מסביב למגנטים מסוגים שונים. סוגי המגנטים גם משנים את הצליל. המגנטים מוצבים מול המיתרים וקולטים הת התהודה שהם יוצרים בעץ בזמן הפריטה על הגיטרה ומעבירים את האות האלקטרוני למגבר, שמוציא אותו בתור הלצליל שכלונו אוהבים ומכירים....
הפיקאפים באים בשתי צורות עיקריות:
הצורה הראשונה היא שורה אחת דקה ובודדת שנקראת "סינגל קויל" (single coil). בגלל שמדבור על סליל נחושת ומגנט - סינגל קוילס גרועים יכולים לעשות המון רעש ואפילו לקלוט רדיו ולכן צריך להקפיד על איכות הגיטרה. לסינגל קויל יש צליל גבוה (טרבלי) וחד. מאד מתאים לבלוז ורוק קליל.

הסוג השני של הפיאפים נקרא "האמבאקר" (humbucker). בגלל הבעיות שאמרנו קודם (רעש) ניסו לשפר את הצורה המקורית של הפיקאפ והגיעו להאמבאקר. כדי לבטל זמזום בסליל מגנטי - צריך לחבר אליו סליל מגנטי שני בקוטביות הפוכה (פלוס למינוס) שמבטל את הרעש. הרעש שהוא מבטל נקרא "האם" (hum) ומכאן השם "האמבאקר" - מבטל האם. לפיקאפ הזה יש צליל עמוק יותר ומלא בבסים ובמידים. משתמשים בו ברוק בעיקר - אבל גם בג'אז.לרוב נשמע יותר טוב בדיסטורשן.
סוגי הגשרים השונים:
בכל גיטרה המקום שבו היתרים מחוברים לגוף נקרא "גשר". ישנם כצמה סוגים שונים של גשרים - אני אסביר עכשיו על שלושה סוגים עיקריים.:
גשר מקובע: הגשר מוברג לתוך גוף הגיטרה - מצטיין בשמירה על אורך הצליל לאורך זמן לא יוצא הרבה מכיוון.
גשר חצי צף (טרמולו): הגשר הזה הוא פלטת מתכת שמחוברת רק בצד אחד שלה לגיטרה (הצד שקרוב לצוואר) - כך שאם מחברים מוט מיוחד לצד שלא מחובר לגיטרה ומכופיים אותו - כל הגשר זז וזה משנה את המתיחות של המיתרים וכך את התו שהם מוציאים - שימו לב שניתן לכופף את הגשר הזה רק לצד אחד, ורק להנמיך את התו המנוגן - משמש המון לבלוז ורוק קלאסי - אני אישית מאד אוהב אותו.....יוצא יותר מכיוון - אבל זה תלוי באיכות הגשר.
גשר צף מלא: בשביל לשים גשר כזה חוצבים בגוף העץ של הגיטרה בור שאליו מכניסים מערכת מסובכת שעליה יושב החיבור של המיתרים. את המערכת הזו ניתן לכופף לשני הכיוונים - כך שאפשר גם למתוח את המיתרים ולהגביה את התו המנוגן. מערכת שמשמשת כמעט אך ורק לרוק לסוגיו השונים.

ההמלצה שלי היא תמיד להתחיל מגיטרה קלאסית. ותמיד עם מורה.
מורה עוזר לך לדעת איך מחזיקים את הגיטרה ועוזר לך עם ההבנה של מה את עושה לעזאזל - מורה טוב גם יודע לתת לך תרגילים נכונים כדי למנוע נזק ליד שלך.
אני לא אוהב להמליץ לקנות גיטרות זולות וגרועות.ולכן למתחילים דעתי האישית היא ששווה להשקיע עוד קצת כסף ולקנות גיטרה קלאסית שתישמע טוב ויהיה טוב - זו השקעה לטווח ארוך יותר...
ולכן אני ממליץ לך להיכנס לכלי זמר ולבדוק את הגיטרה "אדמירה פלומה" (admira paloma) גיטרה קלאסית מעולה שטובה גם למתחילים וגם למתקדמים - נשמעת טוב וגם מאד נוחה לנגינה. צריכה לעלות כ-600 ש"ח - תהיה הנחה על קניה במזומן....

טווח המחירים לגיטרות טובות הוא בין 500 ועד ל 3000 ש"ח. אני כתבתי את המלצתי לגיטרה קלאסית כבר בהתחלה - גיטרה שלדעתי נותנת הכל למתחיל - ואפשר להנות ממנה גם בתור מתקדם. אם ינסו למכור לך דגם יותר יקר - חבל - זה לא שווה את ההשקעה בו.

אם יש שאלות אשמח לענות.

שתף/י בפייסבוק מאמר זה!


האחריות על התגובות מוטלת על בעליהן בלבד ואין לנו שום אחריות על תוכנן

yaz פרסם תגובה זאת:
כבר אמרתי אבל -קבל חיבוק וירטואלי- צדיק!!!!!!

רויתוש פרסם תגובה זאת:
וואוו כל הכבוד !!

Anonymous פרסם תגובה זאת:
מאמר מצויין!!!! תודה!!!

Anonymous פרסם תגובה זאת:
אני כבר מנגן חצי שנה על קלאסית וידוע טוב לנגן (אבל לא לאלתר ולא לכוון)ולעשות די טוב סולואים האם אני יכול לעבור כבר לחשמלית?


העמוד הראשי | פורומים | מאמרים | טורים אישיים | בדיחות | קישורים | משחקים 1 | משחקים 2 | הסיפור שאינו נגמר | רדיו | החשבון שלי | מסרים | שאלות נפוצות |
RSS | Hosted By: HTTP | אינדקס אתרים | קשר החן - קשירת מטפחות | סרוגים | תנאי שימוש | צור קשר

© כל הזכויות שמורות לסרוג www.saroog.co.il | קרדיטים | sxc.hu
מערכת זו מופעלת על PHP-Nuke. ותורגמה על ידי צוות PHPNuke ישראל ושוחררה תחת הרישיון החופשי GNU/GPL .
כניסה למנהלים